Mužský basketbal povedie Miroslav Grznár

V stredu 28. septembra sa konali voľby na post prezidenta mužského basketbalového klubu. Do výberového konania sa prihlásil jediný kandidát, Miroslav Grznár. 

Ešte v auguste 2020 sa žiarsky basketbalový klub rozdelil na mládežnícky a mužský basketbal. Dňa 8. septembra 2020 bol vedením mužského basketbalu poverený Norbert Nagy, ktorý túto funkciu vykonával do septembra 2022. Ako nám povedal konateľ Mestského športového klubu, Ján Žiak, na prezidenta klubu bolo vypísané výberové konanie a prihlásení uchádzači mali mať pripravenú koncepciu basketbalu na obdobie piatich rokov. Miroslav Grznár bol zvolený za prezidenta mužského basketbalu Správnou radou, hlasovali za neho všetci traja členovia, a to Ján Žiak, Branislav Obert a Michal Bien. „Miroslav Grznár bol za prezidenta basketbalového klubu menovaný na základe Uznesenia č. 1/2022. Menovací dekrét si prevzal v piatok 30. septembra,“ spresnil Ján Žiak. 

Vychoval reprezentantov Slovenska, pôsobil aj ako reprezentačný tréner

Miroslav Grznár je bývalý hráč Žiaru, neskôr pôsobil aj ako mládežnícky tréner a v rokoch 2013 a 2014 aj ako tréner mužskej reprezentácie. 

S basketbalom začínal ako hráč v Žiari nad Hronom v rokoch 1976 až 1980 v žiackych kategóriách a získali trikrát majstra Slovenska. Ako kadet a junior hrával v BK Handlová a v Žiari nad Hronom. Neskôr, v rokoch 1985 – 1987 mužskú ligu v Dukle Liptovský Mikuláš a v rokoch 1988 – 1991 v Žiari nad Hronom. V rokoch 1991 – 1993 pôsobil v Československej federálnej lige a v prvej Slovenskej extralige za BK Trenčín. Roky 1993 – 1995 strávil v Nitre a Banskej Bystrici. Ako na seba Miroslav Grznár prezradil, trénerskú a funkcionársku kariéru začal ako hrajúci tréner v Žiari nad Hronom v roku 1996, prihlásením mužského družstva BK PEGOS Žiar nad Hronom do krajskej súťaže: „V tom čase sme boli jediné družstvo v Žiari, keďže basketbal v našom meste od roku l993 skončil. Po dvoch sezónach sme postúpili do 1. ligy a postupne od roku 1998 som rozbehol mládežnícke prípravky až do úplnej pyramídy. Za obdobie 1999 až 2005 sme dobudovali kompletne všetky mládežnícke ročníky, vychovali reprezentantov Slovenska a získali naprieč všetkými ročníkmi množstvo medailí na súťažiach Majstrovstiev Slovenska.“ 

V rokoch 2004 – 2010 pracoval Miroslav Grznár aj pri reprezentácii U16, U17, U18 a U20 ako asistent trénera a manažér. Po štúdiu na FTVŠ v Bratislave získal FIBA licenciu tréner l. triedy. V rokoch 2011 – 2013 trénoval extraligový klub ŠKP Banská Bystrica a v rokoch 2013 – 2014 pôsobil ako tréner Slovenskej reprezentácie mužov – kvalifikácia na Majstrovstvá Európy mužov. V rokoch 2012 – 2015 bol prezidentom ZMBK SBA. „S basketbalom žijem s malými prestávkami viac ako 40 rokov. Vyrastal som v Žiari nad Hronom a basketbalu som sa venoval od prvého stupňa základnej školy. Rád by som preto svoje doterajšie skúsenosti odovzdal a zúročil pre MŠK vo funkcii prezidenta klubu,“ uviedol Miroslav Grznár na margo svojho pôsobenia na stoličke prezidenta žiarskeho Basketbalového klubu.

Nový prezident klubu tiež verí, že žiarsky mužský basketbal sa po rokoch opäť vráti do najvyššej slovenskej ligy a nadviaže na úspechy z minulosti: „Chcem, aby sa vytvorili podmienky pre budúcich možných hráčov, a to od prípraviek, cez mládež až po mužov. Verím, že nadviažeme na výsledky z minulosti, keďže v jednotlivých kategóriách máme veľmi kvalitných trénerov a aj talentovaných hráčov. Mojou víziou do budúcnosti je do piatich rokov opäť hrať mužskú prvú ligu s vlastnými odchovancami.“ 

Ako Miroslav Grznár na záver konštatuje, bol by rád, keby sa tiež prehodnotilo rozdelenie klubu a muži a mládež sa vrátili späť pod jeden klub.