Zmeny v mužskom basketbalovom klube

Už pred časom sa priaznivci basketbalu v Žiari nad Hronom mohli dozvedieť, že od 01.01.2023 došlo  spojeniu klubov  BK mládeže a BK mužov. Toto opätovné spojenie má svoje logické vyústenie aj v novom začiatku žiarskeho mužského basketbalu.

Veľa rokov sme fungovali pod trénerskou taktovkou trénera Karola Kučeru, ktorý našich mužov viedol od roku 2014. Nakoľko tréner Kučera je rodákom z Handlovej, akosi samozrejmosťou bolo to, že to k nám ťahalo hráčov z tohto mesta, ako aj hráčov z celého regiónu hornej Nitry. Od roku 2017 máme podpísanú bližšiu spoluprácu s Baníkmi v Handlovej. Táto úspešná spolupráca nám robila radosť najmä na poste trénerskom, v podobe trénera Kučeru, ako aj na poli hráčskom, kde sa mnoho extraligových aj neextraligových  hráčov malo šancu etablovať v úspešnom 1. ligovom klube. Za zmienku azda najviac stojí príbeh Jakuba Mokráňa, ktorý momentálne úspešne vstúpil do českej Národnej basketbalovej ligy, kde stále viac a viac udivuje, čo dokáže v mladom veku. Netreba zabúdať, že práve v Žiari nad Hronom už v juniorskom veku dostal príležitosť hrať 1 . ligovom klube čo len naštartovalo jeho, veríme, že úspešnú basketbalovú kariéru.

Práve tento príbeh nás motivoval a nový prezident klubu Miroslav Grznár spolu s novou Výkonnou radou žiarskeho basketbalového klubu sa rozhodli, že sa vydáme touto cestou a dáme šancu mladým žiarskym odchovancom, aby sa čo najskôr etablovali do mužského spôsobu hry a aby sme aj v našich radoch našli nového Jakuba Mokráňa v čo určite veríme. Zároveň sa rozhodlo, že aj na dlhoročnom trénerskom poste dôjde k zmene.

Z týchto dôvodov sa teda vedenie klubu rozlúčilo s trénerom  Karolom Kučerom, ktorému prajeme len to najlepšie v novom pôsobisku na pozícii hlavného trénera extraligovej Handlovej a veríme, že tam nájde to, čo mal u nás, čiže stabilné prostredie a dostatok financií a pokoj na svoju prácu. Za odvedenú prácu mu ďakujeme, zároveň mu  držíme palce a prajeme veľa úspechov v jeho v staronovom pôsobisku.

Týmto pravdaže spolupráca s Handlovou, ako aj trénerom Kučerom, nekončia a budeme sa snažiť, aby spolupráca, ktorá medzi týmito klubmi dlhé roky fungovala, prinášala úžitky obidvom stranám.

Plne si uvedomujeme, že hráči ktorých chceme zapracovať do mužského tímu – ročníky 2006 a 2007, naša zlatá basketbalová generácia nám ihneď nebude prinášať v mužskom basketbale iba víťazstvá, ale nastal čas na zmenu a túto je treba urobiť čo najskôr.

Zároveň novým trénerom žiarskych mužov sa stal dlhoročný žiarsky tréner Juraj Horváth, ktorému do nových výziev prajeme šťastnú ruku pri výbere hráčov, ako aj pevné nervy na takto náročnej ceste. 

Športový riaditeľ klubu: Ján Valent